неделя, 28 юни 2015 г.

Салата от зелен фасул и маслини




Салатата може да се приготви с пресен или стерилизиран зелен фасул.
Продукти
1 буркан зелен фасул (800 г) или 500 г пресен
100 г маслини
2 бр. домати
1 глава кромид лук
1 – 2 скилидки чесън
2-3 с.л. олио
2 с.л. оцет
сол
пресен копър

Приготвяне
Стерилизираният зелен фасул се отцежда много добре в гевгир. Ако се ползва пресен, след като се измие,  му се отрязват връхчетата и се вари в подсолена вода докато омекне, но остане леко хрупкав. Изцежда се и веднага се залива със студена вода.
Доматите се обелват от ципата  маха им се семето и се нарязват на кубчета.
Лукът се нарязва на полумесеци, чесънът се нарязва на много ситно или се пасира.
Смесват се добре отцедения фасул, маслините, доматите, лукът и чесънът. Сместа се посолява на вкус и се залива със смес от олиото и оцета.
Салатата се поръсва се със ситно нарязан копър и се разбърква.




При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!

вторник, 23 юни 2015 г.

Банички с лозови листа






Толкова изкусително изглеждаха представени от Ирма , че не можех да не ги направя, още повече че обичам зеленийки и това предложение много ми допадна.
Интересното е, че и на другия ден баничките бяха меки.
Малко измених някои продукти. 

Продукти
400 г кори за баница
за плънката
около 30 бр. млади лозови листа
1 връзка зелен лук
3 яйца + 1 белтък
1 ч.ч. кисело мляко
1 ч.ч. царевично брашно
1 бакпулвер
300 г сирене
¾ ч. ч.  олио /масло/

за намазване
1 жълтък + 1 ч.л. олио /зехтин/
сусамово семе за поръсване (може и ленено или слънчогледово)

Приготвяне
Лозовите листа трябва да не са пръскани. Измиват се и се попарват в гореща вода за 1 минута. Прецеждат се и се заливат със студена вода. Отцеждат се и се нарязват на ситно.
Зеленият лук също се почиства, измива и нарязва на ситно.
В дълбока купа се разбиват яйцата с киселото мляко. Добавя се брашното, пресято предварително с бакпулвера,  лозовите листа, лука и натрошеното сирене.  Разбърква се добре, за да се разпределят равномерно съставките.
За оформянето на баничките се слепват по две кори, като по между им се мажете с олио /масло/. Намазва се с плънка и се навива на  руло откъм тясната страна на корите. Рулото се разрязва на 4 парчета.
Готовите банички се нареждат на малко разстояние една от друга в тава, застлана с хартия за печене  и се намазват отгоре с яйцето, разбито с олиото /зехтина/. Поръсват се със сусамовото семе и се пекат до златиста коричка – около 30 минути в предварително загрята фурна, на 180 градуса С.





При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!

неделя, 21 юни 2015 г.

Питка „Слънчоглед”





Питката направих в началото на месеца, за рождения ден на по-малкия внук. Първо беше пробно, уточних някои неща и добре че направих снимка на разчупената питка, иначе щях да си остана само със снимка от общия вид на втората питка! :)
Продукти
500 г брашно (4 ч. ч. от 200 мл) + 0,5 ч. ч. за доизмесване
250 мл прясно мляко
7 г суха мая
2 яйца и 1 белтък
1 ч. л. сол
2 ч. л. захар
3 с. л. олио

За намазване – 1 жълтък, 1 ч. л. прясно мляко
За поръсване – сусамово и ленено семе

Приготвяне
3 чаши от брашното се пресяват три пъти заедно със солта и маята. Прави се кладенче в средата и се сипва  захарта, 2-те яйца и белтъка, леко затопленото прясно мляко и олиото. Разбърква се с миксера, с бъркалките за тесто, на най-ниска скорост,  около 5 минути. На порции се прибавя брашно от четвъртата чаша, докато миксера може да меси. Тестото се прехвърля върху набрашнен плот и с добавката на необходимото количество брашно се омесва меко, нелепнещо тесто. Оставя се да втаса на топло, в покрит намаслен съд, докато удвои обема си.
Втасалото тесто се прехвърля върху набрашнен плот и леко се премесва. Разделя се на 4 парчета.
3 от тях се делят на още 3 – получават се 9 парчета, които се оформят на топчета. 8 от тях ще се наредят покрай стената на тавата, а деветото ще бъде в средата.
Останалата ¼ от тестото се разделя на две части. От тях се разточват 2 кръга с диаметър не по-голям от  15 – 18 см. Разделят се на 8 сектора. Получават се 16 равнобедрени триъгълника.


Върху всяко от осемте топчета  се поставя триъгълник,  като широката му страна (основата) е към средата на тавата, а върхът – към външната страна. Нареждат се в тава с диаметър 24 - 25 см, постлана с хартия за печене.


Останалите  8 изрязани сектори (триъгълника) се поставят между топчетата по същия начин – основата към средата на тавата, върхът – към външната страна.
В средата се поставя последното – деветото топче.

Питката се покрива с кърпа и се оставя на топло място да втаса отново.
Втасалата питка се намазва с жълтъка, разбит с прясното мляко. Листенцата върху всяко топче се поръсват със сусамово семе, а средното топче – с ленено семе. Имах малко слънчогледово сме, така че и то влезе в действие :).

Питката се пече в предварително загрята фурна, на 180 градуса С.
Опечената питка се оставя да поизстине малко и се изважда от тавата. Остава се върху решетка да изстине напълно и се завива с кърпа.




При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!

четвъртък, 11 юни 2015 г.

Шоколадово-бисквитен десерт „Мозайка” – Дукиса




Една разновидност на обичания от всички спомен от детството – сладкия салам.
Първо ме грабна името „Дукиса” при Траяна  и  препратката към Мария , където всичко е обяснено много нагледно и подробно.
Наистина един  лесен  и ефектен десерт, с възможност за много импровизации  по отношение  на добавка на продукти, оформяне, украса, поднасяне.

Продукти,
които използвах за правоъгълна кексова форма с размери 24/9/8 - д/ш/височина

260 г обикновени бисквити – 2 пакетчета по 130 г „Детство мое”
125 г масло
80 г захар
25 г Choko Latte на Д-р Йоткер (горещ шоколад)
1 пълна с. л. какао на Д-р Йоткер
4 шоколадови бонбони с ликьор
130 мл прясно мляко
1 ванилия
По желание – едро нарязани ядки; сухи плодове; портокалови или лимонени корички или настъргани; ром; орехов крокан и пр.


Приготвяне


Формата, в която ще  се изсипе сместа, се покрива с прозрачно домакинско фолио, за да може по-лесно след това да се извади десерта. 


Може да се ползва всякакъв вид форма- кръгла, продълговата, квадратна.
Бисквитите (може да се ползват и от типа Petit Beurre) се начупват на 4 или повече парчета, но е желателно да се оставят по-големи, за да личат след това в сместа и за да не стане десертът сбит.
Вместо посочените шоколадови съставки може да се ползва шоколад или 4 с. л. какао.
В подходящ дълбок съд, при непрекъснато разбъркване,  се разтопяват на слаб огън маслото, захарта, шоколадовите съставки и прясното мляко. Не трябва да завира, просто всички продукти трябва да се разтопят и смесят. Маха се от огъня и се добавя ванилията и другите желани съставки. Ако  се добавя крокан, се изчаква сместа да се охлади леко, за да не се разтопи карамела.
Разбърква се и накрая се добавят  бисквитите или обратно – с тази смес се заливат бисквитите. Отново се разбърква много добре, за да може бисквитите да се покрият с шоколадовата смес.  Изсипва  се в предварително приготвената форма,  като с лъжица се заглажда и притиска леко, така че да не останат празни места. 
Оставя се да изстине и се прибира в хладилника за няколко часа, най-добре за 1 нощ. На следващия ден се изважда от хладилника и се оставя за малко на стайна температура.
Украсява се по желание - намазва се с „Нутела“;  глазура; крем или фондан. Може да се поръси с настърган шоколад; какао; шоколадови пръчици; кокосови стърготини; смлени или цели ядки;


В зависимост от формата на съда, в която е престоял десертът, може да се оформи на правоъгълни, квадратни или триъгълни парчета.

Стана дълго обяснение за един иначе много лесен за приготвяне десерт! :)
 


При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!