вторник, 26 декември 2017 г.

Конфитюр от круши и пресен джинджифил


Този конфитюр е за любителите на крушите и пикантният, леко лютив цитрусов привкус на пресния джинджифил.
Много харесвам пресния джинджифил и често го употребявам. Конфитюрът приготвих от последните домашни, вече презряващи круши. Много добре се съчетаха вкусовете и ароматите на съставките. Понеже крушите бяха много сладки, сложих малко захар /може би не трябваше и да слагам – и без това само аз ще го ям, тъй като няма други любители на джинджифила в семейството (поне за сега!)/.  Който обича по-сладко, или се ползват не толкова узрели круши, количеството на захарта трябва да се увеличи.

Продукти
1,3  кг круши (обелени, почистени, нарязани)
200 г захар (или на вкус)
1 лимон
100 г пресен джинджифил
пръчка канела (0,5 ч. л. на прах)
5-6 зърна карамфил

Приготвяне
Крушите се измиват, обелват, премахва се сърцевината и се нарязват на малки парченца. Поставят се в тавата за варене и се поръсват равномерно със захарта. Покриват се и се оставят няколко часа на хладно място, за да пуснат сок.
Прибавят се настърганата кора и сок на предварително много добре измитият лимон, обеления и настърган на ситно ренде джинджифил, канелата и карамфила. Всичко се смесва и се поставя на огъня да заври. Вари се до готовност на умерен огън.
Ако се ползва пръчка канела, тя се маха. Готовият конфитюр се разпределя в затоплени бурканчета, които се затварят с капачки и се стерилизират 5 минути. Обръщат се с капачките надолу и се оставят да изстинат, след което се прибират.

От това количество продукти се напълниха 3 бурканчета от майонеза.

Да ви е сладко!
При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!

петък, 22 декември 2017 г.

Яхния с картофи и сушени сини сливи


Ястията със сушени сини сливи отдавна трайно са се настанили в моята кухня:


Това е поредното предложение.


Продукти за 2 порции
500 г картофи
150 г сушени сини сливи
1 глава кромид лук  (стрък праз лук)
1 малък морков
парче целина

1 чаена лъжичка червен пипер
1 с. л. доматено пюре
1 пълна чаена лъжичка препечено брашно
сол
4—5 супени лъжици олио

Приготвяне
Сините сливи се измиват и  накисват предварително в студена вода. Ако са с костилки им е необходимо повече време, поне 2 – 3 часа, ако са без костилки достатъчно е и около половин час. В момента на пазара се продават доста меки и понеже ползвам такива без костилки, въобще не ги кисна предварително, а направо ги прибавям.
Ситно нарязаният лук и настърганите на едро ренде или нарязани на ситни кубчета морков и целина се задушават под капак  в сгорещеното олио. Като омекнат се поръсва с червения пипер, разбърква се и веднага се залива с гореща вода. Щом заври, се добавят обелените и нарязани на кубчета картофи и сините сливи. Ястието се посолява.
След като картофите и сините сливи омекнат, се прибавя доматеното пюре, размито заедно с брашното в  малко студена вода. Ври още 5 минути. Сосът трябва да бъде  умерено гъст.

Приятен апетит!


При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!

сряда, 20 декември 2017 г.

Каша със сирене



Лесна за приготвяне и вкусна!
Тази каша ни е спомен от баща ми. Били са 3 деца, рано са останали без майка и техният баща им я е правил. Бях доста малка, когато за пръв път я приготви и си спомням, че първо много се почудихме с майка ми, какво ще представлява, като у нас се готвеше само бяла пилешка каша. След това се уверихме във вкуса ѝ и от тогава се включи в менюто ни.

Продукти  
5-6 с.л. брашно
7–8 с.л. олио
1 ч.ч. сирене
60 г масло
1 ч. л. червен пипер

Приготвяне
Брашното се запържва в загрятото олио до бледо кремав цвят. Постепенно се добавя  гореща вода и се разрежда до желаната гъстота, като енергично и непрекъснато се разбърква с тел, за да не се образуват бучици, а да стане гладък сос. Ври на слаб огън 10-на минути – готова е когато избие мазнината на повърхността.
Прибавя се натрошеното сирене и се разбърква. Ако е необходимо се посолява и след 2-3 минути се отстранява от огъня.
Маслото се разтопява, преди да започне да се пържи се слага червения пипер, разбърква се и веднага се маха от огъня.

Кашата се сервира, като всяка порция се полива отгоре с по 1 ч.л. от запръжката.

Приятен апетит!

При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!

вторник, 12 декември 2017 г.

Питка „Кубчета“



В интернет пространството тази питка я има  и с наименованията  „Питка „Хаос“, „Разхвърляна питка“. Приготвят я с различно тесто. Аз спазих продуктите и количеството по източника, от където взех рецептата, с малко изменения.
Интересна е с начина си на оформяне, в резултат на което се получава питка, която не се реже, а се отчупват вкусните хапки.

Продукти
500 г брашно + за доизмесване
150 мл прясно мляко
100 мл йогурт (кисело мляко)
1 яйце и 1 белтък
50 г масло (5 с. л. олио)
2 ч. л. захар
1 ч. л. сол
7 г суха мая (1 пакетче)

за намазване на слоевете – 80 г масло (олио)
за намазване на формата - 1 ч. л. олио 
за намазване на питката – 1 жълтък, 1 с. л. прясно мляко, 1 ч. л. олио
за поръсване - 2 с. л. семена (сусам, ленено, мак, слънчоглед)

Приготвяне
(Понеже в момента на приготвянето на питката не разполагах с масло, навсякъде го заместих с олио, но за да се откроят по-добре слоевете, е по-добре да се ползва масло).
В съд се налива топлото мляко, йогурта, половината от пресятото брашно, маята, яйцата (леко разбити), мекото масло (олиото),  захарта и солта. Прибавя се на части останалото брашно, замесва се меко, нелепнещо тесто, поставя се в намаслен съд, покрива се и се оставя на топло да втаса ( да увеличи обема си 2 – 3 пъти).
Втасалото тесто се разделя на 6 равни части (при мен се получиха по около 180 г всяка). Оформят се на топчета.
Разточва се първото топче на кръг около 20 – 25 см в диаметър. Намазва се с мекото масло (или олио). Върху него се слага другото разточено топче и също  се намазва. Така се с процедира и с другите топчета, като последната кора не се намазва, но се разточва малко по-голяма от другите, за да може да ги покрие (загърне), което ще улесни след това по-равномерното им разточване.
Така разточените кори се покриват с кърпа или стреч фолио и се оставят да престоят 15 – 20 минути. След това се разточват на една кора с диаметър 30 – 35 см. С помощта на остър нож или най-лесно с нож за пица се нарязват на ленти с ширина 2 см. Всяка лента се нарязва на квадрати – 2 см.

Тава с диаметър 25 см се намазва с мазнина или се поставя хартия за печене. Нахвърлят  се кубчетата, като първо се слагат тези, които са от края на кората, т. е. - не са с правилна форма. След това се поставят равните, еднаквите кубчета. Не се подреждат, просто се следи равномерно да са разпределени, за да не стане питката по-дебела от някоя страна.

Тавата се покрива с кърпа или стреч фолио се оставя тестото да втаса (увеличи обема си 2 пъти).

Жълтъкът се смесва с прясното мляко и олиото и се намазва втасалата питка. Поръсва се със семена.

Пече се в предварително загрята фурна на 180 градуса. Ако има опасност връхчетата на кубчетата да започнат да прегарят, отгоре се покрива с фолио.  Пече се до готовност.

Като леко поизстине , се изважда от тавата, поставя се върху скара и се покрива с кърпа, за да поомекне.


Приятен апетит!


При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!

сряда, 6 декември 2017 г.

Печена цаца (шпроти)



Обичаме пържена риба, но някой друг и някъде другаде да се пържи! J Особено пък такава дребна риба. Оказа се, че има и друга възможност – да се изпече, при което няма много голяма разлика във вкуса, рибата поема много по-малко мазнина, по-здравословно е и не на последно място – миризмата в дома не е така натрапчива.

Продукти
1 кг цаца (шпроти)
1 пълна ч.л. сол
олио
смес от царевично и бяло брашно

Приготвяне
Ползвам замразена риба. Размразявам я (ако има някои по-големи рибки ги изчиствам от вътрешностите), измивам, отцеждам хубаво (най-лесно става в гевгир), посолявам и хубаво разбърквам.
Всяка рибка овалвам в сухата смес и поставям в суха тава, сместа да попие от влагата на рибките.
В тавата, в която ще се пекат, поставям хартия за печене и намазнявам с 1 с. л. олио. Подреждам рибките едната с главата нагоре, другата – с опашката нагоре. Рибките не трябва да се застъпват една с друга, а да са една до друга, за да не станат меки, а да се изпекат хубаво. Отгоре, с четка потопена в чашка с олио, хубаво ги намаслявам.

Пекат се в предварително загрята фурна, на 200 градуса С, около 20 – 30 минути. При мен, от 5 нива, пека на 2-ро ниво.

Стават хрупкави, вкусни и немазни рибки.


Приятен апетит!
При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!

понеделник, 4 декември 2017 г.

Скумрия в тенджера под налягане


Когато прочетох тази рецепта, първата ми мисъл беше – та тази риба на какво ще прилича след като се готви толкова време в тенджерата под налягане?! Но оправданията ми не се оправдаха. Рибата е много вкусна, формата ѝ се запазва, костите не се усещат.


Продукти
1 кг скумрия (без глави)
0,5 ч. ч. олио (100 мл)
0,5 ч. ч. оцет (100 мл)
0,5 ч. ч. вода (100 мл)
1 ч. л. сол
1 дафинов лист
2 – 3 зърна бахар
10-тина  зърна черен пипер
3 скилидки чесън

Приготвяне
Ползвам замразена скумрия. Не я чакам да се размрази напълно, а в полуразмразен вид я почиствам отвън (хриле, перки, опашка) и отвътре, като махам и черната ципа, иначе нагарча. Измивам  почистената риба  със студена вода и я нарязвам на парчета.
Всички продукти слагам в тенджерата под налягане, овалвам парчетата риба в течността с подправките, затварям капака и варя.
След час, час и нещо изключвам, но оставям рибата поне още 15-20 минути в затворената тенджера.
Добро мезенце за биричка!

Приятен апетит!

При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!

неделя, 3 декември 2017 г.

Предястие с консерва риба



Предложение за лесно предястие, мезе или с препечени филийки и чаша чай – за закуска или лека вечеря.

Продукти
200 г консерва риба
0,5 глава лук
1 резен лимон
черни маслини
1 ч.л. кетчуп
3 с.л. майонеза

франзела или тостерен хляб
пресен копър или магданоз за украса

Приготвяне
Съдържанието на консервата се намачква добре с вилица и се съединява с нарязаните на ситно лук, лимон и маслини, кетчупа и майонезата (ако се ползва консерва с доматен сос, кетчуп не се добавя). Разбърква се добре.
Франзелата се нарязва на тънки филийки. Ако се ползва тостерен хляб, филията може да се нареже по диагонал на 2 триъгълника или през средата на 2 половинки.
Върху всяка филия се поставя от рибената смес.
Украсява се с кръгче маслина и зелена подправка
Приятен апетит!




Източник
При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!