неделя, 22 април 2018 г.

Зрял фасул със сланина


 
Яхния със зрял фасул и сланина

Боб-леща със сланина

В началото на зимата успях да се снабдя с много хубава домашна сланина и да приготвя Паприкована сланина . Една част само сварих в зелевия сок и оставих без да овалям в червен пипер с подправки. Точно такава сланина използвах за направата на тези две ястия. Продуктите са почти едни и същи, но има разлика в начина на приготвянето им.

Яхния със зрял фасул и сланина

Продукти за 2 порции
400 г сварен фасул от консерва
100 г сланина
стрък праз лук (около 100 г)
50 г морков
по желание - парче корен целина
150 г стерилизирани домати
1 – 2 леко препечени сухи люти чушлета
1 ч. л. червен пипер
сол
сух или пресен джоджен

Приготвяне
Празият лук може да се замести със средно голяма глава кромид лук или няколко стръка пресен, в зависимост от сезона, когато се приготвя ястието, както и да се ползват пресни домати. Вместо готов фасул от консерва може да се ползва предварително сварен.
Сланината се нарязва на парченца с големина по желание. Изпържва се до лека хрупкавост и се изважда. Ако получената мазнина е повече, се отцежда част от нея, така че да останат 2 – 3 с. л. В нея се задушава ситно нарязания праз лук и настърганият на едро ренде морков и целина. Прибавя се червения пипер, разбърква се и веднага се добавя фасулът от консервата, ситно нарязаните домати, парченцата сланина и ако се ползва - сух джоджен. Пробва се на сол.
Ястието ври десетина минути, за да се обединят вкусовете и ароматите на продуктите.
Ако се ползва пресен джоджен вместо сух, при поднасяне се поръсва с него.
Лютите чушлета може да се начупят и с тях да се поръси всяка порция.

Зрял фасул със сланина

За тази рецепта използвах фасул, собствено производство, който ние наричаме „боб-леща“ – зърната се малко по-големи от тези на лещата, формата е на боб, цветът и вкусът – на леща. 

Естествено, че може да се ползва друг вид зрял фасул.

Продукти за 3 порции
200 г боб-леща
100 г сланина
1 глава кромид лук (50 г)
1 малък морков (50 г)
200 г стерилизирани домати
1-2 сухи люти чушлета
1 ч. л. червен пипер
сол
сух или пресен джоджен

Приготвяне
Боб-лещата се сварява по-бързо от обикновения фасул, още повече че нашият е от есента на миналата година. Измива се хубаво и се сварява до полуготовност (използвам тенджера под налягане и за 10-тина минути е готов).
Нарязаната на парченца сланина леко се запържва. Прибавят се нарязаните зеленчуци (лук, морков), подправките (червения пипер и лютите чушлета) и отцедения полусварен боб-леща. От течността се запазва и се добавя толкова, колкото да е достатъчна за сваряването на добавените зеленчуци.
Когато продуктите са сварят, се прибавят ситно нарязаните доматите, ако се ползва- сух джоджен и сол на вкус.
Ястието ври 5 -10 минути.
Ако се ползва пресен джоджен вместо сух, при поднасяне се поръсва с него.

Приятен апетит!
При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!

четвъртък, 19 април 2018 г.

Лютика от сухи червени чушки с пресен чесън и (или) праз лук



Вкусна лютика със сухи червени чушки, особено пък ако има и някоя лютива, която би я направила още по-пикантна!  По-често я приготвяме  с пресен чесън, но не по-малко вкусна е и с праз лук в комбинация с чесън.

Продукти
10-тина сухи червени чушки
2 – 3 стръка пресен чесън (или скилидки)
1-2 стръка праз лук
оцет
сол
3 с. л. олио

Приготвяне
Количеството на праза и чесъна, или съотношението им, са ориентировъчни - да се прибавят на вкус.

Сухите чушки се измиват и сваряват.
Използвам 3 начина, за да ги подготвя за варене:
-  Първи начин - внимателно се махат дръжките и се почиства семето. Малко трудничко става, защото чушките може да се натрошат и не го предпочитам;
- Втори начин - с дебела игла (напр. за плетене) или с остър връх на малък нож се  правят няколко дупки (малки прорези) в чушката, непосредствено до дръжката.
Поставят се чушките в тенджера и се налива вода. Притискат се няколко пъти, за да може да влезе от водата в чушките. Отгоре се поставя чиния с дъното нагоре, за да ги притисне,защото те изплуват на повърхността. Чинията да не е много голяма - да има около 2 см празно пространство до стената на тенджерата, за да може водата по-добре да ври.
Варят се докато напълно се сварят и омекнат. По някое време може да се извади чинията, да се обърнат чушките (долните да отидат отгоре), пак да се сложи чинията и да се доварят.
- Трети начин  - (предпочитам го) – надупчени по втория начин, се  поставят в тенджера, заливат се с вода, притискат се няколко пъти, поставя се чинията и се оставям да киснат няколко часа ( например от вечерта за сутринта, или обратното). Може да се залеят и с гореща вода - тогава омекват по-бързо. На така омекналите чушките безпроблемно се премахват дръжките и семето, преди са се сложат да се варят и след това по-бързо се сваряват.

Сварените чушки се изваждат, отцеждат се от водата колкото е възможно и като поизстинат се махат дръжките (ако се варят по втория начина) , разрязват се, отстранява се  семето и с дебелата страна на нож се изстъргва  месестата им част.

Изстърганата месеста част на чушките се нарязва много на ситно. Смесва се с нарязания на ситно пресен чесън или праз, или комбинация от двата вида лук, подправя се на вкус със сол и оцет и се прибавя олиото.
Разбърква се добре и се поднася.



Сварено яйце, парченце сирене или маслини са добро допълнение!


Приятен апетит! 

 При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!