понеделник, 5 април 2021 г.

Сладкиш без захар, с боровинки и тахан







Нисковъглехидратен, много приятен на вкус сладкиш, леко влажен, но не глетав, лесен за приготвяне.

Първият път, когато го приготвих, блендирах всички продукти, вкл. и боровинките (както беше записано в рецептата).  Освен това и тахана ми е пълнозърнест, тъмен. Получи се доста тъмен на цвят, но  вкусен сладкиш. Затова вторият път добавих боровинките към блендираната смес.

Използвах замразени боровинки, които извадих предварително от камерата и след като се размразиха, прехвърлих в гевгир и оставих няколко часа, за да изтече максимално сокът им и да се поизсушат.

     Силиконова форма за кекс с размери 20 см/10 см/5 см

Продукти:

3 бр. яйца

3 с. л. фъстъчен или сусамов  тахан

6 – 7 бр. фурми без костилки

1 ч. л. бакпулвер (5 г)

1 пълна с. л. кокосово брашно (14 г)

100 г пресни или замразени боровинки

 

Приготвяне

Всички продукти, без боровинките, се поставят в блендер  и се разбиват за няколко секунди.

Получената смес се смесва с боровинките и изсипва във формата. Пече се в предварително загрята на 180 градуса С фурна, около 30 минути. След поставянето на формата  във фурната се намалява на 170 градуса С.




След като сладкишът се поохлади, се изважда от формата и се оставя върху решетка да изстине напълно.





Приятен апетит!

  Източник

При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!

петък, 2 април 2021 г.

Език със сос



Използвала съм рецепта от стара готварска книга – от 1925 г, останала като спомен от майка ми. Безценна съкровищница са тези книги! И други рецепти от нея  съм приготвяла.

 


Продукти

600 г свински език

1 дафинов лист

5-6 зърна черен пипер

1-2 зърна бахар

2-3 с. л. бяло вино

1 ч. л. сол

800 мл вода

 

3 с.л.  олио

2  глави лук

1 корен магданоз   (поради липса замених с по 1 с. л. замразени ситно нарязани дръжки магданоз и целина)

1 голям морков

 

1 пълна ч. л. препечено брашно

 

по желание - кисело мляко и сок от лимон

 

Приготвяне

Езиците се поставят в студена вода, прибавя се дафиновия лист, бахара, черния пипер, солта и виното. За сваряването им  използвам тенджера под налягане. Необходими са  40-50 минути. В обикновена тенджера е необходимо доста по-дълго време.

След като се сварят, още докато  са горещи, се обелват. И тук малко кухненски „тайни“, за да не се опарим и да стане по-бързо: докато се бели единия език, другите  стоят в горещия бульон. Забожда се вилица в долната ( обратната) част на езика. Използва се ножче с остър връх и беленето започва от задната част, където е по-груба кожата и по-трудно се бели и след това  се преминава към върха на езика.

Обелените езици се нарязват на филии.

Бульонът се прецежда.

В сгорещеното олио се  задушават ситно нарязания лук, рендосания на едро ренде морков, магданоза и целината. Като се задушат се прибавя  малко от бульона (примерно 1 черпак).

Тук има 2 варианта – единият е сосът да е с така задушените зеленчуци, вторият е  да се пасира.

Прибавят се филийките език и се долива от бульона почти да ги покрие. Пробва се на сол. Ястието ври още 10-15 минути. За уплътняване на соса в последните 5 минути се прибавя препеченото брашно, размито в малко хладък бульон или вода.



Много резервирано приех предложението да се добави кисело мляко и лимон. Затова отделих малко от готовия сос и прибавих кисело мляко. Изключвайки малко невзрачния вид (оказа се че самото кисело мляко не е с гладка структура, а стои някак зърнесто) вкусът е напълно приемлив и това предложение съвсем не е за пренебрегване. Не напразно се казва, че човек трябва първо да пробва, след това да отрича!

 


Който и вариант да се ползва - приятен апетит! 


При използване на материали от блога, моля посочете линк към съответната публикация!